Whisky Nikka Days 0,7l
Delikatny blend whisky niesłodowanej i subtelnie torfowych single maltów. Łagodny aromat z przewagą nut kwiatowych i wyczuwalnymi akcentami brzoskwini, moreli, pomarańczy i bzu. W smaku idealnie gładka, owocowa; czuć nuty zbożowe, toffi, orzechy oraz nieco pieprzu i ostrych przypraw korzennych. Doskonała zarówno na kostkach lodu, jak i w drinkach.
Opis
Nikka Days to delikatny blend whisky niesłodowanej i subtelnie torfowych single maltów. Składa się z kilkudziesięciu różnych, precyzyjnie dobranych i starannie połączonych destylatów. Świetlista barwa jasnego złota. Łagodny aromat z przewagą nut kwiatowych i wyczuwalnymi akcentami brzoskwini, moreli, pomarańczy i bzu. W smaku idealnie gładka, owocowa; czuć nuty zbożowe, toffi, orzechy oraz nieco pieprzu i ostrych przypraw korzennych. Doskonała na kostkach lodu i w drinkach.
Destylarnia Nikka od zawsze istniała na skrzyżowaniu kultur, między Wschodem a Zachodem, między naturą a kulturą, tradycją a innowacją. Firmę założył Masataka Taketsuru, nazywany ojcem japońskiej whisky, wspierany przez swoją żonę Ritę, którą poznał w Szkocji. Taketsuru urodził się w 1894 roku w Hiroszimie, w 1916 roku ukończył szkołę wyższą w Osace, gdzie rozwijał wiedzę w zakresie produkcji i fermentacji żywności. Po ukończeniu nauki znalazł pracę w firmie Settsu Shuzo, potentata w dziedzinie sake, a ta wysłała go na Uniwersytet w Glasgow, by opanował sztukę wyrobu whisky. W Szkocji Taketsuru dorabiał nauczając jujitsu; tym sposobem trafił do domu państwa Cowan i dwa lata później, mimo sprzeciwu obu rodzin, Masataka i Rita Cowan byli już małżeństwem. Przez kilka miesięcy młoda para mieszała w Campbeltown, a Masataka pracował w destylarni Hazelburn. Szybko jednak oboje przenieśli się do Japonii, gdzie Taketsuru na ponad dziesięć lat związał się z przedsiębiorstwem Kotobukiya, przemianowaną później na Suntory.
Kotobukiya jako pierwsza próbowała rozpocząć produkcję whisky w Japonii, a pomóc w tym miał właśnie Taketsuru. I rzeczywiście: w 1923 roku niedaleko Kyoto powstała destylarnia Yamazaki, a choć Taketsuru zalecał inną lokalizację, bardziej na północ, zgodził się przyjąć posadę menedżera. Ostatecznie pracownikiem firmy pozostał on do 1934 roku, kiedy to postanowił założyć własne przedsiębiorstwo - Dai Nippon Kaju - i destylarnię na wyspie Hokkaido - Yoichi. Początkowo Dai Nippon Kaju, przemianowana w 1952 roku na Nikkę, produkowała głównie sok z jabłek. Pierwsza whisky pod tą marką pojawiła się w roku 1940, a w latach 60. XX wieku produkcję zmodernizowano, m.in. sprowadzając ze Szkocji oryginalne aparaty Coffeya. W 1969 roku Taketsuru otworzył swoją drugą destylarnię - Miyagikyo nawyspie Honsiu.
Taketsuru umarł w 1979 roku, przeżywszy swą żonę o 18 lat. Jego dziedzictwo pozostaje jednak żywe: Suntory należy do największych i najważniejszych producentów na świecie, jej produkty cechuje zaś unikalny, japoński styl. Whiskies marki Nikka są z kolei bardziej szkockie, co jednak nie oznacza wcale odtwórczej imitacji. To właśnie Nikka odpowiada za boom na rynku japońskich whiskies, kiedy to - w 2001 roku - produkt destylarni Yoichi otrzymał pierwsze miejsce i tytuł "najlepszego z najlepszych" w ślepym teście zorganizowanym przez periodyk "Whisky Magazine". Był to pierwszy przypadek w historii, gdy tytuł ten przypadł producentowi spoza Szkocji.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.