Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Promocja
Porto
Porto to wysokiej jakości wino wzmacniane, produkowane jedynie na północy Portugalii w jednym z pierwszych zarejestrowanych regionów winiarskich na świecie – Alto Douro. Powstaje w wyniku dodania aguardente – czyli winnego destylatu – do wina jeszcze w trakcie jego fermentacji. Pozwala to zachować w napoju cukier resztkowy, dlatego najczęściej kupując porto trafimy na wino słodkie bądź półsłodkie, choć zdarzają się także odmiany wytrawne.
Porto ruby to wino ze szczepów czerwonych winogron, poddawane starzeniu przez okres od dwóch do trzech lat. Wino po ustabilizowaniu i filtracji trafia do butelki jako jedna z tańszych wersji młodego, owocowego w smaku, intensywnie czerwonego porto. Istnieje kilka szczególnych typów porto ruby:
- Ruby Reserve – to kupaż porto ruby z najlepszych roczników; aby umożliwić skomponowanie takiego blendu, próbki świeżo powstałego porto wysyłane są do oceny specjalnej komisji, która funkcjonuje przy rządowym Instituto dos Vinhos do Douro e Porto i dopuszcza do nazywania Reservą jedynie najwyżej notowane trunki
- Late Bottled Vintage (oznaczane akronimem LBV) – to wersja powstała z porto ruby leżakującego dłużej, niż czas konieczny do uzyskania podstawowej wersji, czyli ok. 4-6 lat
- Vintage – najwyższej jakości porto, wyprodukowane z wina jednego rocznika, które po wstępnych 2-3 latach spędzonych w drewnie jest butelkowane i dalej dojrzewa
w szkle, a więc bez kontaktu z tlenem od 10 do nawet 50 lat (na etykiecie znajdziemy oznaczenia w rodzaju 10 años/years old)
Porto tawny to wino produkowane ze szczepów czerwonych winogron, starzone w drewnianych beczkach lub kadziach – a więc w kontakcie z tlenem – powyżej trzech lat. Jego nazwa pochodzi od angielskiego określenia złocisto-brązowego koloru, jakiego nabiera w procesie dojrzewania. Wyróżnia się jego szczególne kategorie:
- Colheita – to wersja tawny, której wszystkie wina składowe pochodzą z jednego rocznika zbioru winogron; musi spędzić w beczce minimum 7 lat, a oznaczenie na butelce jest tożsame z rokiem, z którego pochodzi dane tawny
- tawny z oznaczeniem wieku – to wina z charakterem wynikającym z wieloletniego starzenia i kontaktu z beczką; przyjęło się, że etykieta informuje o wieku uśrednionym do pełnych dekad dla wszystkich wykorzystanych w kupażu roczników, a więc nie dostaniemy Tawny 12 lub 23 years old, ale 10, 20 czy 30 years old.
Dużo rzadziej spotykanymi typami porto są wina białe i różowe. Porto White produkowane jest z winogron białych odmian i to im zawdzięcza swój kolor (od słomkowego po złoty). Natomiast barwa najmłodszego ze wszystkich typów, obecnego na rynku zaledwie od 2008 roku Porto Rose wynika z bardzo krótkiego czasu maceracji czerwonych winogron przed poddaniem ich fermentacji.